Sağlıklı evim için ilk adım “ev yapımı yoğurt” (Video) – Hazır yoğurtlara dikkat!

İlk denemenizde ister cıvık olsun, ister hiç tutmasın lütfen yoğurt mayalamaktan vazgeçmeyin. Eninde sonunda, çokta uzun bir süre sonra değil, istediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Bununla birlikte hem kendi yaptığınız bir ürüne bakıp mutluluk duyarken, hem de sağlıklı yaşama geçmek için ilk adımınızı da atmış olacaksınız.

Amaaan ne uğraşacağım, şu markette, şu marka, şu fiyata uğraşmaya ne gerek var diyenleri duyar gibiyim. Siz kendiniz için belki bu cümleyi kurabilirsiniz ama ya çocuklarınız? Evet bugün onlar için, sağlıklı eviniz için ilk adımı atın ve mahallenize gelen sütçünüzden doğal açık sütünüzü alın.  Ve ilk yoğurdunuzu mayalayın…

Kısa süre önce çıkan aşağıdaki habere dikkatinizi çekmek istiyorum;

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar, son dönemde artan kanser vakalarında endüstriyel yoğurdun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi.

Muğla Hür Düşünce Platformu tarafından ‘Beslenme ve Sağlık İlişkisi’ konferansı düzenlendi. Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’ndeki konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar, hazır yoğurtlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Dizdar, kanser hastalığının her geçen gün artığını belirterek, “Etrafımızda her gün birisine kanser teşhisi konulduğunu duyuyoruz. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara, alkol ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor. Beslenme açısından da birbirinden çok farklı sosyal statüdeki insanlarda da kanser görülüyor. ‘Hayatınızdan çıkarın’ diyebileceğiniz neler var?’ diye sorarsanız bilim adamları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hala ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Yoğurt, beslenmeden öte insan vücudunun dengesinin korunması açısından da çok önemlidir” dedi.

 

“ENDÜSTRİYEL YOĞURTTAN UZAK DURULMALI”

Endüstriyel yoğurtun yapay bir ürün olduğunu ileri süren Dr. Dizdar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum. Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması, içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değil. Bu yoğurt yöntemi bilinçli bir şekilde Türkiye’ye dayatılıyor. Bu güçler, yoğurda ilişkin Türkiye’deki yasal tebliğleri bile değiştirdi.”

Kendisinin bu konuda eleştirileri gündeme getirdiğinde bazı endüstriyel yoğurt üreticilerinden, “Hocam size bozulmayan yoğurt verdik daha ne istiyorsunuz” diyenlerin olduğunu dile getirdi.

 

DHA