Evde mevsim sebze ve meyveleri tüketin! (Eylül ayı listesi)

Günümüz tarım imkanları dahilinde maalesef çoğu sebze ve meyveler yılın 365 günü temin edilebilir hale geldi. Peki eviniz için satın aldığınız bu ürünler ne derece sağlıklı hiç düşündünüz mü? Ben sağlıklı evime artık mevsim dışı yetişen sebze meyve almıyoru
m. Siz de yıllardır bize alıştırılan bu düzene gelin dur deyin ve bugünden itibaren evinize mevsimi dışında yetiştirilen ürün almayın. Hem ailenizle birlikte sağlıklı bir şekilde beslenin, hem de fahiş fiyatlarla size sunulan mevsim dışı ürünleri almayarak aile bütçenize katkı sağlayın…

Unutmayın, sebze ve meyvelerin en sağlıklı ve en lezzetli zamanları mevsiminde tüketildiğindedir.

Peki şimdi sorabilirsiniz ben bu ay hangi sebze meyveyi tüketeceğim. Haklısınız her an her şeyi bulabileceğimiz bir ortamda, hangi mevsimde, ne tüketilir unuttuk. Bu yüzden sizin için Eylül ayı sebze ve meyvelerini hatırlatmak isterim.

EYLÜL AYI SEBZELERİ

Mısır, havuç, şalgam, mantar, közlemelik kırmızı biber ile birlikte domates, patlıcan, barbunya, çarliston biber,  kabak,  sivri biber, dolmalık biber, salatalık yemeye devam ediyoruz.

EYLÜL AYI MEYVELERİ

Fındık, antepfıstığı, yer fıstığı, elma, zeytin, böğürtlen, kızılcık, kuşburnu, frenk üzümü ile birlikte kırmızı erik, mürdüm eriği, üzüm, incir, ayçiçeği, yabani armut, kavun, karpuz, yemeye devam ediyoruz.

Alıntı: Karatay Mutfağı kitabı, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir