Evde mevsim sebze ve meyveleri tüketin! (Haziran ayı listesi)

Günümüz tarım imkanları dahilinde maalesef çoğu sebze ve meyveler yılın 365 günü temin edilebilir hale geldi. Peki eviniz için satın aldığınız bu ürünler ne derece sağlıklı hiç düşündünüz mü? Ben sağlıklı evime artık mevsim dışı yetişen sebze meyve almıyorum. Siz de yıllardır bize alıştırılan bu düzene gelin dur deyin ve bugünden itibaren evinize mevsimi dışında yetiştirilen ürün almayın. Hem ailenizle birlikte sağlıklı bir şekilde beslenin, hem de fahiş fiyatlarla size sunulan mevsim dışı ürünleri almayarak aile bütçenize katkı sağlayın…

Unutmayın, sebze ve meyvelerin en sağlıklı ve en lezzetli zamanları mevsiminde tüketildiğindedir.

Peki şimdi sorabilirsiniz ben bu ay hangi sebze meyveyi tüketeceğim. Haklısınız her an her şeyi bulabileceğimiz bir ortamda, hangi mevsimde, ne tüketilir unuttuk. Bu yüzden sizin için Haziran ayı sebze ve meyvelerini hatırlatmak isterim.

HAZİRAN AYI SEBZELERİ

Taze fasulye, bezelye, kabak, bamya, börülce, sivri biber, dolmalık biber, salatalık ile birlikte geçen ay yemeye başladığımız taze soğan, taze sarımsak,  taze bakla, enginar, asma yaprağı,  semizotu, börülce,  kuzu ıspanağı da yemeye devam ediyoruz.

HAZİRAN AYI MEYVELERİ

Kiraz, kayısı, şeftali, dut, ahududu ile birlikte geçen ay yemeye başladığımız yeşil erik, yenidünya, çilek, böğürtleni de yemeye devam ediyoruz.

Alıntı: Karatay Mutfağı kitabı, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir