Evde mevsim sebze ve meyveleri tüketin! (Kasım ayı listesi)

Günümüz tarım imkanları dahilinde maalesef çoğu sebze ve meyveler yılın 365 günü temin edilebilir hale geldi. Peki eviniz için satın aldığınız bu ürünler ne derece sağlıklı hiç düşündünüz mü? Ben sağlıklı evime artık mevsim dışı yetişen sebze meyve almıyorum. Siz de yıllardır bize alıştırılan bu düzene gelin dur deyin ve bugünden itibaren evinize mevsimi dışında yetiştirilen ürün almayın. Hem ailenizle birlikte sağlıklı bir şekilde beslenin, hem de fahiş fiyatlarla size sunulan mevsim dışı ürünleri almayarak aile bütçenize katkı sağlayın…

Unutmayın, sebze ve meyvelerin en sağlıklı ve en lezzetli zamanları mevsiminde tüketildiğindedir.

Peki şimdi sorabilirsiniz ben bu ay hangi sebze meyveyi tüketeceğim. Haklısınız her an her şeyi bulabileceğimiz bir ortamda, hangi mevsimde, ne tüketilir unuttuk. Bu yüzden sizin için Kasım ayı sebze ve meyvelerini hatırlatmak isterim.

KASIM AYI SEBZELERİ

Karalahana, balkabağı, kereviz,  karnıbahar ve kırmızı pancar ile birlikte, ıspanak, yer elması, pırasa, lahana (kırmızı ve beyaz), turp (beyaz, kırmızı, siyah) havuç, şalgam  yemeye devam ediyoruz. 

KASIM AYI MEYVELERİ

Kestane, ayva, nar, Trabzon hurması, Yaban mersini, gilaburu, üvez, alıç, ceviz, muz (yerli), greyfurt, mandalina, limon ile birlikte, elma, zeytin, kızılcık, kuşburnu, frenk üzümü, üzüm, armut yemeye devam ediyoruz.

Alıntı: Karatay Mutfağı kitabı, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay