Evde mevsim sebze ve meyveleri tüketin! (Temmuz ayı listesi)

Günümüz tarım imkanları dahilinde maalesef çoğu sebze ve meyveler yılın 365 günü temin edilebilir hale geldi. Peki eviniz için satın aldığınız bu ürünler ne derece sağlıklı hiç düşündünüz mü? Ben sağlıklı evime artık mevsim dışı yetişen sebze meyve almıyorum. Siz de yıllardır bize alıştırılan bu düzene gelin dur deyin ve bugünden itibaren evinize mevsimi dışında yetiştirilen ürün almayın. Hem ailenizle birlikte sağlıklı bir şekilde beslenin, hem de fahiş fiyatlarla size sunulan mevsim dışı ürünleri almayarak aile bütçenize katkı sağlayın…

Unutmayın, sebze ve meyvelerin en sağlıklı ve en lezzetli zamanları mevsiminde tüketildiğindedir.

Peki şimdi sorabilirsiniz ben bu ay hangi sebze meyveyi tüketeceğim. Haklısınız her an her şeyi bulabileceğimiz bir ortamda, hangi mevsimde, ne tüketilir unuttuk. Bu yüzden sizin için Temmuz ayı sebze ve meyvelerini hatırlatmak isterim.

TEMMUZ AYI SEBZELERİ

Domates, patlıcan, barbunya, çarliston biber, közlemelik yeşil biber, kum havucu ile birlikte taze fasulye, bezelye, kabak, bamya, börülce, sivri biber, dolmalık biber, salatalık, taze soğan, taze sarımsak,  semizotu,  kuzu ıspanağı da yemeye devam ediyoruz.

TEMMUZ AYI MEYVELERİ

Kavun, karpuz, sarı erik vişne ile birlikte geçen ay yemeye başladığımız  ahududu, şeftali, kayısıyı yemeye devam ediyoruz.

Alıntı: Karatay Mutfağı kitabı, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay