Evde sütü pastörize ederek şirden maya ile sağlıklı ve lezzetli peynir yaptık! (Video)

Evde sütünüzü kaynatmadan 70-75 derece sıcaklıklara çıkarıp hızlı bir şekilde soğutma işlemi yaparak sütü pastörize edebilir ve mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz. Pastörize ettiğiniz süt ile yaptığınız peynir mineral ve vitamin açısından daha zengin olacağından daha sağlıklı olacaktır. Pastörize işlemi yapılmadan çiğ süt ile peynir yaparsanız en az 3 ay tuzlu salamurada bekletmeniz gerekiyor. Ama sütü pastörize ederek peynir yaparsanız hemen yemeye başlayabilirsiniz. Fakat salamurada 45 gün bekletirseniz daha da sağlıklı olacaktır.

Eğer sütü pastörize etmezseniz ya da 3 ay salamurada bekletmeden tüketirseniz brusella vb hastalıklara yakalanma riskiniz vardır.

Bu videomuzda daha önce şirden maya ile peynir yapılışı videomuzdan farklı olarak pastörize işlemi vardır. Diğer herşey aynıdır. Sütü kaynatmadan 70-75 derece sıcaklıklara çıkarıp, peynir mayalama sıcaklığı olan 32-34 derecelere hızlı bir şekilde ısısını düşürdük ve daha önceki gibi peynirimizi mayaladık. Diğer videomuzdaki (şirden maya ile peynir yapımı) peyniri tüketmek için 3 ay beklememiz gerekirken bu peyniri hemen tüketebileceğiz. Pastörize işlemi yaparken içinize sinmeyen bir durum ortaya çıkarsa, peyniri salamura yapıp, en az 3 ay bekleterek tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Ev hanımı olarak, profesyonel bir bilgi birikimine sahip olmamama rağmen kolay bir şekilde evimde sağlıklı peynir yapabiliyorum. Sizde bu ve benzeri videoları izleyip evinizde kolayca peynir yapabilirsiniz.

Kanalımızdaki diğer peynir yapma videolarını da izlemenizi öneririm. Abone olmayı unutmayın.

Facebook➡️https://goo.gl/sBQBPk

Youtube➡️ https://www.youtube.com/channel/UC3x-l5QGS-lP8NqdeNqcNNw

Twitter➡️https://goo.gl/gbqWuX