Evimizde neden kaya tuzu kullanmalıyız?

Sağlıklı evimin olmazsa olmazlardan biri de kaya tuzudur. Ülkemizde kaya tuzu deyince akla gelen ilk yer Çankırı’dır. Çankırı tuzu dünyadaki en değerli tuzlardan birisidir.

Kaya tuzu mineraller açısından çok zengindir. İçerisinde 84 mineral mevcuttur ve 84 mineralden birisi de doğal iyottur. Katkı maddesi yoktur ve rafine olmamıştır.  Ayrıca göl ve deniz tuzları gibi çevresel kirlilikten etkilenmez. Doğal ve katkısız olan kaya tuzu bu sebeplerden dolayı sağlığımız için önemlidir. Fakat maalesef ülkemizde hem bilinirliği azdır, hem de kolay ulaşılabilir değildir.

Bazı kaya tuzlarının da içlerinde de ağır metaller ve karışımlar bulunur. Bu yüzden rafine edilirler. Hiç rafine edilmeden direk tüketilebilecek kaya tuzları oluşumunu tamamen tamamlamış, hiçbir ağır metal ve zararlı bileşen barındırmayan şeffaf cam kristal kaya tuzlarıdır. Fakat bu tuzlar her tuz madeninden çıkmamakta , çıksa bile çok az çıkmaktadır. Şeffaf cam kaya tuzları içlerinde birçok doğal mineral barındırdığı ve işlem görmeden tüketildiği için vücut içerisinde çok daha kolay kullanılır, vücut elektrik iletimi normale döner ve birçok hastalığın da ortadan kalkmasını sağlar. Bu yüzden kaya tuzu alırken 84 mineralli cam kaya tuzunu tercih etmelisiniz.

Kaya Tuzunun Faydaları

Kaya tuzu tüketimi stresle baş etmemizde bizlere yardımcı olur.

Sindirim sistemi geliştirerek iştah açıcı özellik gösterir.

Bağırsak fonksiyonlarını önemli ölçülerde gelişmesini sağlar.

Birçok solunum yolu rahatsızlıklarına karşı yardımcı olur.

Alerji, astık ve soğuk algınlıkları gibi hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.

Vücudun ihtiyacı olan mineral, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

 

Kaynak: https://www.cankirituzu.com/index.php?route=information/information&information_id=5

http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/12/07/kaya-tuzunun-faydalari?paging=3

Resim: https://www.cankirituzlamba.com/blog/49_radyasyon-icin-kaya-tuzu-ve-kaktues.html