Genetiği Değiştirilmemiş Siyez Bulguru

Genetiği Değiştirilmemiş Siyez bulgurunu denediniz mi?

Buğdayın atası olarak bilinen Siyez buğdayı, 10 bin yıl önceki tarım köylerinde yetiştirilen ilk buğday olarak bilinir. İlk Çağ’dan günümüze kadar uzanan yolcuğu Ilgaz ve Küre Dağları’nın arasında bulunan Kastamonu’da son bulur ve günümüzde de sadece belli sayıdaki bölgelerinde yetiştirilir.

Siyez  (Triticum monococcum) 2n=14 kromozom sayısıyla genetik olarak en basit buğday çeşididir. Yaklaşık 10.000 yıl önce yetiştirilmeye başlanmış, orjini Türkiye’nin dağlık bölgeleri olan bu nadide tahıl, günümüz buğdaylarının atasıdır. Siyez buğdayı eşsiz lezzeti ve besleyici özelliğine rağmen birim alandan elde edilen verimin düşük olması ve kabuklu yapısından dolayı işleme zorlukları sebebiyle, zamanla yerini verimi yüksek genetiği ile oynanmış günümüz melez buğdaylara bırakmıştır.

Siyez buğdayı Nuh’un tatları olarak da bilinen Presidium’a Türkiye’den seçilen ilk ve tek üründür.

Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Hücre yapısını korur, yaşlanmayı geciktirir. İçerdiği B1,B2,B6,B12 vitaminleriyle sindirim ve sinir sistemi için hayati öneme sahiptir.

Sağlıklı yaşam için en önemli özelliği karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Ayrıca Glisemik indeks değerinin düşük olması sebebiyle diğer buğdaylara göre kesinlikle daha sağlıklıdır.

Kolesterol içermez, posa-lif bakımından zengin bir gıdadır. Yüksek miktarda mineral ve selüloz sayesinde kabızlığı engeller ve bağırsak kanserini önleme etkisi vardır. İçerdiği folik asitten dolayı çocuk ve hamile kadınlar için önemli bir gıdadır.

Sağlıklı evimde pilav ve makarnadan mümkün olduğunca uzak durmamız gerektiğinden siyez bulguru tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Kastamonu’dan sipariş ettiğim siyez bulgurunun üzerindeki tarifi sizinle paylaşmak istiyorum. Gerçekten farklı ve güzel bir lezzet olduğunu söyleyebilirim.

Bulgur Pilavı (4 kişilik)

2 çorba kaşığı tereyağ, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 adet kuru soğan ve salçayı tencerede kavuruyoruz. 2 bardak su veya et suyunu ilave diyoruz. 1 su bardağı siyez bulguru, tuz, karabiber, pul biber koyup suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Ocağı kapatıp 15 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz.

Afiyet olsun.

Kaynak: siyezbulgur.com

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir