Prof. Dr. Canan Karatay’dan sağlıklı evimize zeytin ve zeytinyağı tavsiyeleri

Artık çoğumuz evimize “sağlıklı evim” diyebilmemiz için mutfağımızda zeytinyağı ve gerçek tereyağını kullanmamız gerektiğini biliyoruz. Margarin ve diğer bitkisel yağlardan uzak duruyoruz.

Zeytin ve zeytinyağı ilgili bize sürekli hatırlatmalarda bulunan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, en son katıldığı Gurme İzmir Fuarı’nda düzenlenen “Zeytinli Sohbetler “etkinliği kapsamında, “Zeytin, zeytinyağı ve sağlık” konulu toplantıda zeytinyağının, diğer tüm yağ türlerinden farklı olarak bir “meyve suyu” olduğuna dikkati çekerek, zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı.

Her gün en az bir fincan zeytinyağı ve 30 tane zeytin öneren Karatay, zeytinyağının ağrı kesici etkisi olduğunu ve içerdiği yağ asitleriyle anne sütüne eş değer olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Karatay, zeytinyağının, içerdiği yağ asitleriyle anne sütüne eş değer olduğunu savunarak, bunun çocuklara endişe duymadan verilebileceğini, çocukların kemiklerini güçlendirdiğini ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olduğunu söyledi.

Zeytinyağının, kolesterol düzenleyici etkisi ile kalp hastalıkları riskini azalttığını dile getiren Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı, damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı olur, tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol üstlenir, ayrıca kanseri önleyici maddeler içerir. Trigliserid metabolizmasına olan tesiriyle deri, kalın bağırsak ve meme kanseri riskini azaltan zeytinyağı, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önleyerek, bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar” dedi.

Prof. Dr. Karatay, zeytinyağının, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle hücreleri yenilediğini, doku ve organların yaşlanmasını geciktirdiğini vurgulayarak, bu ürünün pek çok hastalığı önleyici ve tedavi edici özelliği olduğunu bildirdi.

Zeytinyağının ayrıca ağrı kesici özelliğinin de olduğunu anlatan Prof. Dr. Karatay, dinleyicilere günde en az 30 zeytin yemelerini, zeytin yaprağından çay demlemelerini ve en az bir fincan zeytinyağı içmelerini önerdi.

Tavsiye; Günlük kullanım dışında kullanmak isterseniz, biz soğuk sıkım zeytinyağını “özem zeytinyağları” markasından satın alıyoruz. Tereyağında ise kısa süre önce alışverişe başladığımız ve lezzetinden memnun kaldığımız “candar süt ürünleri”ni tercih ediyoruz.

Tavsiyelerimiz sadece takipçilerimize yardımcı olabilmek içindir ve ticari bir bağlantımız bulunmamaktadır. Herkes damak tadına göre yine bu markalar gibi kaliteli olduğunu düşündüğü birçok firmadan birini seçebilir. 

www.dogalbesinler.com/

http://www.ozemzeytinyaglari.com/

Alıntı: Yeni Şafak