Yumurtanın faydaları ve serbest gezen tavuk yumurtası

Sağlıklı evimin kahvaltısının vazgeçilmezlerinden yumurtanın faydalarını az çok hepimiz biliyoruz. Fakat yumurtayı alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Geleneksel olarak market vb yerlerden aldığımız çoğu yumurta ticari amaçla bir araya getirilmiş gün ışığından mahrum bırakılmış, belki de gelişim sürecinde antibiyotik ve hormonlarla büyümesi hızlandırılan tavuklardan elde ediliyor. Yem olarakta çoğumuzun bildiği “yumurta yemi” diye tabir edilen yemlerle beslenip yumurtlama sayısı arttırılan tavuklardan, doğallıktan uzaklaşan yumurtalar elde edilmektedir.

Fakat benim sağlıklı evim için tercih ettiğim gezen tavuk yumurtasıdır. Dışarıda serbest bir şekilde gezen, bitki ve haşerelerle beslenip, doğal olmayan yemlerle beslenmeyen tavukların yumurtası, hem vitamin olarak zengin, hem de lezzet olarak diğer yumurtalardan fark edilir derecede lezzetlidir.

Eğer çevrenizde güvenebileceğiniz yumurta satan kişiler varsa öncelikle onları tercih edin. Eğer doğalını bulmakta zorlanıyorum derseniz, her zaman olmasa da arada bir yumurta satın aldığım Manisa Salihli’de bulunan Gakga Yumurta firmasını deneyebilirsiniz. Kargo ile özel ambalajlarla kırılmadan gönderim yapıyorlar ve yumurtaları da oldukça lezzetli…

Peki her gün yediğinizde yumurta vücudunuza nasıl katkılar sağlar ?

1- Kemiklerinizi güçlendirir

Yumurtada, kemik erimesini önleyen ve kemiklerinizi güçlendiren kalsiyum bulunur. Ayrıca yumurtada bulunan D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini sağlayarak dişlerinizin de gelişmesini sağlar.

2- Sinir sisteminizi güçlendirir

Günde bir veya iki yumurta yemek vücudunuzu virüslere, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur. Nasıl mı? Yumurta yediğinizde günlük selenyum ihtiyacınızın %22’sini almış olursunuz. Selenyum da sinir sisteminizi güçlendirir.

3- Saçlarınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir

Yumurtanın içindeki B vitamini ve Omega-3 yağları saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı güçlendirir.

4- Kas yapmanızı hızlandırır

Yumurtalar protein kaynağıdır. Vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız bolca proteine ihtiyacınız oluyor ve yumurta size yeterince protein sağlıyor.

5- Beyniniz daha iyi çalışır

Yumurtanın içinde bulunan kolin beynin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Öte yandan kolin hafızanızı güçlendirir ve daha dakik olmanızı sağlar.

6- Kalp rahatsızlığına yakalanma riskiniz azalır

Çok düşük yoğunluklu lipoprotein üreten bünyelerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda yumurtanın düşük yoğunluklu lipoprotein taneciklerini genişlettiği ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi azalttığı görüldü.

7- Katarakt oluşumu riskini azaltır

Yumurtada bulunan lütein ve zeaksantin isimli antioksidanlar gözlerinizi korur ve katarakt oluşumu riskini azaltır.

8- Kolayca kilo almanızı önler

Yumurta tüketilmesi halinde insana doygunluk hissi verir. Böylelikle açlık krizlerine girmezsiniz.

9- Vücudunuz işlevlerini daha iyi yerine getirir

Vücudun kendi başına ürettiği 11 amino asit haricinde, işlevlerini yerine getirebilmesi için diğer 9 amino asite ihtiyacı vardır. Bu dokuz amino asit de yumurtada bulunur.

KAYNAK: http://tr.newsner.com/her-gun-1-yumurta-yediginizde-vucudunuzda-bakin-neler-oluyor/hakkinda/faydali-bilgiler